poniedziałek, 24 listopada 2014

Biotyna, czyli turbo przyspieszacz wzrostu włosów



Biotyna czyli witamina H lub B7.


Nie będę zagłębiać się w chemiczne przemiany, w których uczestniczy biotyna. Interesuje nas tutaj jej praktyczne działanie i ewentualny niedobór. Zapotrzebowanie organizmu na biotynę nie jest określone przez normy żywieniowe. W kwestii urody niedobór biotyny może objawić się w słabej kondycji skóry, włosów i paznokci, w tym ich wolnego wzrostu i wypadania prowadzącego do łysienia. Poza tym, niedobór może prowadzić do atopowego zapalenia skóry, łuszczycy czy przebarwień skórnych. Jak biotyna działa na nasze włosy? Otóż, ma ona korzystny wpływ na korzeń, czyli tak zwaną macierz włosa. Między innymi za jej pomocą powstaje masa keratynowa odpowiedzialna za budowę włosa i jego przyrost. Biotyna poprawia metabolizm skóry głowy, a co za tym idzie stan korzeni włosów. 


W czym znaleźć możemy biotynę? Biotyna występuje w produktach takich jak:
















Niestety problem biotyny polega na tym, że jest to substancja bardzo niestabilna. Poddana obróbce termicznej lub umieszczona w roztworach kwaśnych bądź alkalicznych po części traci swoje właściwości. Cóż, patrząc na powyższy diagram, ciężko jest pomyśleć o jedzeniu surowej wątróbki czy mąki...
Przyswajanie witaminy H jest również utrudnione podczas spożywania surowego białka jajka, jednak myślę, że mało która z nas codziennie po nie sięga ;)
Przedawkowanie biotyny nie zostało stwierdzone i nawet jej nadmierna ilość w organizmie nie wywołuje negatywnych skutków.
Biotyna często jest składnikiem różnorodnych suplementów mających na celu poprawę kondycji naszych włosów i paznokci, jej dawka nie jest jednak zwykle wysoka. Należy podkreślić, że biotyna nie wchłania się przez skórę, czy włosy, więc szampony z biotyną nie mają zbyt wielkiego sensu. 


Ja zdecydowałam się na przyjmowanie samej biotyny w tabletkach w dawce 7500mcg, głównie na zaprzestanie wypadania i szybszy wzrost włosów. Dopiero taka ilość dała im niezłego kopa do wzrostu :) Po miesiącu używania włosy urosły mi o dobre 2,5cm, co jak dla mnie jest wręcz niewiarygodne. Wypadanie zmniejszyło się, ale myślę, że również w wyniku używania szamponu Pharmaceris, o którym niedługo napiszę więcej. Polecam biotynę wszystkim, którzy liczą na szybki wzrost włosów. Zauważyłam również poprawę stanu skóry i szybszy wzrost paznokci, aczkolwiek nie miałam z tym większych problemów. Można ją kupić jako samodzielny suplement, lub jako jeden ze składników. Swoją zakupiłam na allegro: 100 tabletek/49zł z przesyłką.



1 komentarz: